Європейська площа
Нині Європейська площа є одним із найбільш значущих місць у місті. Розташована вона у самому центрі столиці, на північно-східному кінці головної вулиці Києва – Хрещатик. Докладніше про історію та особливості цього місця розповість Relax).
Своєю появою площа зобов’язана споруді на початку XVIII століття дороги, що поєднала Поділ із Печерськом. З моменту свого заснування Європейська площа перейменовувалась 7 разів, за цей час вона називалася Кінною, Театральною, Європейською, Царською, Третього Інтернаціоналу, Сталіна, Ленінського комсомолу. Сучасну назву площу набула вже після проголошення незалежності, у 1991 році.
Кінною нинішня Європейська площа називалася на самому початку XIX ст., оскільки на той час тут проходили кінні ярмарки. На Театральну площу перейменували після того, як на місці нинішнього Українського дому київським архітектором Андрієм Меленським було споруджено перший у місті Києві театр. Але у 1851 будівлю театру знесли, а на його місці, вже на чолі з архітектором А. Беретті, був побудований знаменитий готель «Європейський». Звичайно, міська влада знову вирішила перейменувати історичне місце, цього разу давши площі ім’я Європейської.
У 1880 році на місці нинішнього готелю «Дніпро» було збудовано будівлю Слов’янського хору, а через 2 роки – будівлю Купецького зібрання, яке пізніше зайняла сучасна філармонія. У 1911-му, коли поруч із філармонією встановили пам’ятник царю-визволителю імператору Олександру II, створений італійським скульптором Е. Ксіменесом, площа була перейменована на Царську.
Однак, і на даному етапі забудови перейменування площі не закінчилося. З приходом радянської влади у багатостраждального історичного місця колишню назву знову відібрали, потім нарекли її спочатку площею Третього Інтернаціоналу, а через кілька років, у 1944 році – пл. Сталіна. 1961-го назву знову-таки змінили, цього разу, на пл. Ленінського комсомолу. Як було зазначено, свою історичну назву «Європейська» площа отримала у 1991 році, після переходу України в нову, незалежну історичну епоху.
Цікавий факт:
Саме тут у 1892 році вперше в Російській імперії почався регулярний рух електричного трамваю. Ця історична трамвайна лінія проіснувала на площі 85 років, допоки радянський режим не знищив її у 1977 році.
Європейська площа у Києві зіграла, і досі продовжує грати важливу роль у житті городян та приїжджих. Як відомо, тут часто відбувалися політичні демонстрації, протести, різні рекламні та політичні мітинги. Нині вона є одним із культурно-історичних центрів міста, адже тут розміщені Український дім, де регулярно проходять усілякі виставки, готель «Дніпро», Національна філармонія.
Поруч знаходяться: Поштова площа, Київський ляльковий театр, Стадіон “Динамо”, Маріїнський парк, Міст закоханих, ТРЦ “Глобус”, Володимирська гірка, Михайлівський собор, Фунікулер
Станція метро: метро Майдан Незалежності