Три Спаси у серпні: які є Спаси і коли їх відзначають


Серпень щорічно супроводжується трьома найбільшими християнськими святами – Спасами. 14, 19 і 29 числа віруючі вирушають до церкви, щоб віддати данину Спасителеві: поставити свічку, освятити дари природи, помолитися і попросити у Ісуса Христа миру, здоров’я, добра, а також усвідомити необхідність віри у Всевишнього. Про традиції урочистостей читайте далі.

Які є Спаси

Перший Спас – Маковій

Проходження (винесення) чесних дерев Животворчого Хреста Господнього, або Медовий Спас відзначають 14 серпня: першого дня Успенського посту. Ця дата в православній традиції ще й пам’ятна – християни вшановують Сім святих мучеників Маковіїв.

Спасы в августе

Факт від Relax: Це свято в різних краях називають по-різному: Маковей (Маковія), Перший Спас, Спас на воді, Мокрий Спас, Проводи літа, Медове свято, Лакомка, Медолом, Бджолине свято, «Макавей зелена», але суть і традиції скрізь однакові.

Якщо свято випадає на вівторок або четвер, то на столі має бути виключно варена їжа без олії: саме так прийнято харчуватися у ці дні в Успенський пост. А крім того, як і в будь-який подібний період, потрібно уникати м’яса, молочних продуктів, яєць та риби (крім 19 серпня).

Цікаво від Relax: Вважалося, що у цей день у прекрасній половині людства всі невимолені гріхи прощаються. До церкви традиційно несуть воду, мед свіжого збору та макові головки. Частину врожаю жертвують на потреби храму, а інше освячують та вживають у їжу. Святять і маковійчик – букет із квітів та різнотрав’я, кожен елемент якого несе своє символічне значення.

Наші пращури вважали за потрібне пригостити рідних, близьких і незаможних медовими пряниками з маком, пісними пирігами, рулетами, булочками – мачниками. Трапезу ж вони починали зі спеціальної страви – млинців із маком та маковим молочком із медом. У наших краях до обіду подавали інші, особливі українські страви – пісний борщ з грибами та шуліки (ломанці) – пшеничні коржі, замішані лише на воді та залиті розведеним медом із маком.

Серед розваг виділялися хороводи та жартівливі заграші, під час яких виконувалася пісня «Ой, на горі мак». А ще люди робили хресний хід до водойм, де купали худобу і омивалися самі, щоб позбутися гріхів і стати здоровішими. До речі, після Першого Спасу не рекомендують купатися в річках та озерах, оскільки вода починає «цвісти», а саме літо хилиться до заходу сонця.

Другий Спас – Яблучний

Преображення Господа Бога і Спаса Ісуса Христа, або Яблучний Спас. Якщо цей день випадає на вівторок або четвер, це означає, що трапеза знову має складатися з варених страв без олії.

Спасы

Факт від Relax: Спас, Спас на горі, Преображення, Горохів день, Середній Спас, Осеніни, Перші осеніни, Свято перших плодів – все це альтернативні назви Другого Спасу.

Вважається, що з настанням Спаса на горі ночі стають холоднішими, у цей день також прийнято закінчувати жнива. Яблучним свято назвали через те, що до цього богоугодного торжества райський плід розбрату заборонялося їсти, особливо тим, у кого загинули немовлята. А якщо людина все ж таки куштувала «гріховний» фрукт, треба було утримуватися від його вживання протягом сорока днів після Спаса.

На освячення до церкви несли й досі приносять хліб, квіти, мак, яблука, виноград, іноді ще й груші, а також інші дари нового врожаю, вирощені на власній земельній ділянці. Оскільки 19 серпня вважається днем ​​поминання померлих родичів, необхідно провідати їх могилки і покласти ними свячене яблучко, почастувати потрібно також бідних, сиріт і близьких людей.

Цікаво від Relax: Все в церкві – від людини до рослини – має бути присвячене Богу, як власність Божа і на вживання її покликане благословення Боже. Бо Господня земля і що наповнює її, всесвіт і все, що в ній живе (Пс. 23, 1), – саме тому кожен Спас має ще той чи інший «продовольчий» додаток.

На святковому столі повинні бути різні пісні страви з яблук: печені яблучка з медом, пироги і штруделі, а з напоїв – кисіль зі свіжих груш або узвар. Головною розвагою наших предків у Яблучний Спас були багаті ярмарки та базари, де можна було і товару святкового купити, і пісень поспівати, і поводити хороводи.

Третій Спас – Хлібний (Горіховий)

Свято на честь перенесення до Константинополя з Едеси Нерукотворного образу Господа нашого Ісуса Христа або Хлібний Спас відзначають 29 серпня.

Как и когда отмечать Спасы

Цікаво від Relax: У народі Горіховий Спас називають ще й Малим Спасом, Холщовим Спасом, Спасом на полотні, Нерукотворним чином, Борознем, Брязжі, Калинником, Посівами, Досівками, Обжинками, Спожинками, Першою Пречистою, Пресвятою Богородицею.

Усі назви цієї урочистості можна логічно обґрунтувати: Спас на полотні та подібні – тому що цього дня влаштовувалися великі ярмарки, де продавали тканини та полотна; хлібний – у багатьох селищах до Успіння Богородиці приурочували останній Дожинковий сніп; горіховий – до святкування встигав лісовий горіх і його починали збирати…

Першого дня після Успенського посту прийнято вшановувати один одного пирогами, короваями та хлібом з борошна нового врожаю, салатами та іншими стравами з горіхами, медом та пряниками. Було також прийнято святити нові колодязі, очищати до осені цілющі джерела та пити святу водицю.

У деяких селах влаштовували обжинкове свято, під час якого на голову найкрасивішої жінки одягали вінок, сплетений з останніх колосків, після чого співали обрядові пісні та йшли до хазяйської садиби, де їх пригощали могоричем.

«Перший Спас – на воді стояти; другий Спас – яблука є; третій Спас — на зелених горах продавати полотно», – говорили наші предки. Relax.com.ua бажає Вам гарних свят з вірою в добро та справедливість!

СВІЖЕ НА ПОРТАЛІ
Парк “Нивки”

Парк "Нивки" - цікаві факти про парк, історія, опис, фото, екскурсії з ...

Музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Унікальний музей розповість відвідувачам про три кити, на яких стоїть наша культура. ...

Як називається кільце вашої мрії? Основні види найпопулярніших прикрас з камінням

Види кілець з камінням та їх назви. Пропонуємо ознайомитися з головними принципами ...

Как называется кольцо вашей мечты? Основные виды самых популярных украшений с камнями

Иногда бывает так, что вы рисуете в воображении кольцо своей мечты, и ...

Гора Уздихальниця. Лиса гора

Гора Уздихальниця - цікаві факти про пам'ятки, історія, опис, фото, екскурсії з ...

Річка Дніпро

Дніпро - цікаві факти про пам'ятки, історія, опис, фото, екскурсії з відвідуванням ...

Caribbean club

Перед вами іспанська легенда столиці: тут проводяться сальсатеки, з концертами виступають імениті ...

День народження 3 грудня

День народження 3 грудня. Характеристика знаку зодіаку. Особливості характеру та сумісність. Хто ...

День рождения 3 декабря

День рождения 3 декабря. Характеристика знака зодиака. Особенности характера и совместимость. Кто ...

Лиса гора на Видубичах

Лиса гора на Видубичах - цікаві факти про пам'ятки, історія, опис, фото, ...

Читайте також:

Розробка сайту:

веб-студія Simplify

Просування і розвиток:

діджитал агенція Контент-Маркетинг